דבר הדיקן

פרופסור יאיר עין-אלי

מדע והנדסה של חומרים הינו קרוב לוודאי אחד התחומים הרב-תחומיים ביותר במדע המודרני, שבבסיסו הקשר בין המיקרו-מבנה ודרכי העיבוד של חומר לבין תכונותיו. מזווית ראיה הנדסית, אנחנו מהנדסי החומרים, הם אלו המתכננים את המיקרו-מבנה של החומר על מנת להגדיר את תכונותיו.

מהנדסי החומרים מתכננים חומרים ותהליכי ייצור שונים עבור תעשיות המיקרואלקטרוניקה, האלקטרואופטיקה, הצבאית ועוד, מפתחים מתכות וסגסוגות משופרות, פולימרים וחומרים פלסטיים, חומרים קרמיים מתקדמים, חומרים מרוכבים, סוללות, תאי דלק, תאים סולריים ועוד. נושאים עדכניים יותר בהנדסת החומרים כוללים חומרים בעלי מיקרו-מבנה בסקאלת אורך ננומטרית (לדוגמא, שכבות דקות, התקנים אלקטרוניים ואופטיים מתקדמים) והממשק המשותף בין מערכות ביולוגיות וחומרים מתקדמים.

בפקולטה למדע והנדסה של חומרים בטכניון הוחלט להכשיר את בוגרינו תוך שימוש בגישה ייחודית, לפיה עקרונות הנדסיים מתקדמים מוקנים תוך בניית בסיס מדעי רחב. תוכנית לימודי ההסמכה בפקולטה מתבססת על תואר ראשון (BSc) משולב: הנדסת חומרים ופיסיקה, כימיה או ביולוגיה. תוכנית זו, בת 4 שנים וחצי, היא אינטנסיבית אך התוצאה הסופית היא מהנדס המתאים באופן ייחודי לאתגרים המודרניים בהנדסת החומרים . בה בעת פתחנו לאחרונה (בשנה”ל תשע”ז) את תוכנית הלימודים הארבע-שנתית לתואר ראשון בהנדסת חומרים. תוכנית זו שמה דגש על תכנים הנדסיים, הן בהנדסת חומרים ובמקצועות הנדסה כלליים, תוך שימור רמה גבוהה של לימוד מדעים בסיסיים: מתימטיקה, פיסיקה וכימיה. כל תוכניות לימודי ההסמכה שלנו גם מציידות את בוגרינו בכלים הנחוצים להתמודדות עם האתגרים המוצעים בתוכנית לימודי המוסמכים שלנו, בה משתלמים לתארי מאגיסטר ודוקטורט עובדים ישירות עם חברי הסגל בפקולטה על מחקרים פורצי דרך במדע החומרים.

המחקר בפקולטה מקיף את רוב התחומים המתקדמים בהנדסת חומרים, ומובל על ידי 16 חברי הסגל וקבוצות המחקר שלהם. שרותי הפקולטה כוללים מרכזי מחקר מתקדמים בנוסף לציוד המיוחד שנמצא במעבדה של כל אחד מחברי הסגל ומותאם לתחומי המחקר שלו. הפקולטה דואגת בכל עת להתחדשות של הציוד שבמעבדותיה, כך שיתאימו להתקדמות במחקר העולמי. המעבדה לפיזור קרני רנטגן (קרניX ) מצוידת במערכת חדשה וגמישה ביותר המבוססת על מקור אנודי מסתובב. המרכז הארצי למיקרוסקופיה אלקטרונית  בישראל (מיק”א) נמצא בפקולטה. הוא כולל מיקרוסקופ אלקטרונים חודר מסוג Themis  בעל מונוכרומטור ותיקוני אברציות; זהו מיקרוסקופ אלקטרונים סורק חדיש בעל רזולוציה גבוהה המאפשר לצפות במבנה החומר בממדים הפחותים מננומטר אחד, לנהל תצפיות על התפתחות המיקרו-מבנה של החומר בטמפרטורות גבוהות, בנוזלים ותוך כדי ביצוע תהליכים אלקטרוכימיים כמו גם, ולחקור את התכונות המכניות של החומר בסקלה ננומטרית.

במהלך 5 השנים הקרובות בכוונתנו לגייס לשורותינו 6 חברי סגל חדשים. לשם כך הפקולטה מנהלת תהליך איתור אינטנסיבי של מועמדים מצוינים בתחומים של חומרים הקשורים לתחום האנרגיה, חומרים מתקדמים למיקרואלקטרוניקה, ביו-חומרים, חומרים פונקציונאליים, חומרים מרוכבים, ותכונות מכניות של חומרים. זוהי תקופה מרתקת עבור הפקולטה למדע והנדסה של חומרים בטכניון: בניין חומרים חכמים מתקדמים ומרכז מיקרוסקופיה אלקטרונית מורחב, אמורים להיחנך בשנת 2020, וזאת על מנת לענות על דרישות השוק.

בואו והצטרפו אלינו לפקולטה למדע והנדסה של חומרים בטכניון והיו חלק מההצלחה!