דבר הדיקן – פרופ’ יוג’ין רבקין

מדע והנדסה של חומרים הינו קרוב לוודאי אחד התחומים הרב-תחומיים ביותר במדע המודרני, שבבסיסו הקשר בין המיקרומבנה ודרכי העיבוד של חומר לבין תכונותיו. מזווית ראיה הנדסית אנו אלה המתכננים את המיקרומבנה של החומר על-מנת להגדיר את תכונותיו.

מהנדסי החומרים מתכננים חומרים ותהליכי ייצור שונים עבור תעשיות המיקרואלקטרוניקה, האלקטרואופטיקה, הצבאית ועוד, מפתחים מתכות וסגסוגות משופרות, פולימרים וחומרים פלסטיים, חומרים קרמיים מתקדמים, חומרים מרוכבים, סוללות, תאי דלק, תאים סולריים ועוד. נושאים עדכניים יותר בהנדסת החומרים כוללים חומרים בעלי מיקרומבנה בסקאלת אורך ננומטרית (לדוגמא, שכבות דקות, התקנים אלקטרוניים ואופטיים מתקדמים) והממשק המשותף בין מערכות ביולוגיות וחומרים מתקדמים.

בפקולטה למדע והנדסה של חומרים בטכניון הוחלט להכשיר את בוגרינו תוך שימוש בגישה ייחודית, לפיה עקרונות הנדסיים מתקדמים מוקנים תוך בניית בסיס מדעי רחב. תוכנית לימודי ההסמכה בפקולטה מתבססת על תואר ראשון (BSc) כפול: הנדסת חומרים ופיסיקה, כימיה או ביולוגיה. תוכנית זו, בת 4 שנים וחצי, היא אינטנסיבית אך התוצאה הסופית היא מהנדס המתאים באופן ייחודי לאתגרים המודרניים בהנדסת החומרים  בשנה הקרובה (תשע”ז) תיפתח תוכנית לימודים ארבע-שנתית לתואר ראשון בהנדסת חומרים. תוכנית זו שמה דגש על תכנים הנדסיים, הן בהנדסת חומרים ובמקצועות הנדסה כלליים, תוך שימור רמה נאותה של לימוד מדעים בסיסיים: מתימטיקה, פיסיקה וכימיה. כל תוכניות לימודי ההסמכה שלנו גם מציידות את בוגרינו בכלים הנחוצים להתמודדות עם האתגרים המוצעים בתוכנית לימודי המוסמכים שלנו, בה משתלמים לתארי MSc ו-PhD עובדים ישירות עם הפקולטה על מחקר במדע החומרים.

המחקר בפקולטה מקיף את רוב התחומים המתקדמים בהנדסת חומרים, ומובל ע”י 14 חברי הסגל וקבוצות המחקר שלהם. שרותי הפקולטה כוללים מרכזי מחקר מתקדמים בנוסף לציוד המיוחד שנמצא במעבדה של כל אחד מחברי הסגל ומותאם לתחומי המחקר שלו. הפקולטה דואגת להתחדשות של הציוד שבמעבדותיה כך שיתאימו להתקדמות במחקר העולמי. המעבדה לפיזור קרני רנטגן (דיפרקציית קרניX ) מצויידת במערכת חדשה וגמישה ביותר המבוססת על מקור אנודי מסתובב. המרכז הארצי למיקרוסקופיה אלקטרונית  בישראל (מיק”א) נמצא בפקולטה. הוא כולל מיקרוסקופ אלקטרונים חודר מסוג Titan בעל מונוכרומטור ותיקוני אברציות, מיקרוסקופ אלקטרונים סורק חדיש בעל רזולוציה גבוהה המאפשר לנהל תצפיות על התפתחות המיקרומבנה של החומר בטמפרטורות גבוהות ולחקור את התכונות המכניות של החומר בסקלה ננומטרית.

במהלך השנים הקרובות בכוונתנו לגייס לשורותינו חברי סגל חדשים. לשם כך הפקולטה מנהלת תהליך איתור אינטנסיבי של מועמדים מצוינים בתחומים של חומרים הקשורים לתחום האנרגיה, חומרים מתקדמים למיקרואלקטרוניקה, ביו-חומרים, חומרים פונקציונאליים, חומרים מרוכבים, ותכונות מכניות של חומרים. זוהי תקופה מרתקת עבור מדע והנדסת החומרים, מאחר ועידן ההיי-טק נשען בצורה איתנה על פיתוחן של מערכות חומרים מתקדמות. בואו והצטרפו אלינו לפקולטה למדע והנדסה של חומרים בטכניון!